Lakier czy olej?

Jest to kolejny powszechny dylemat, z którym mierzą się Klienci. Jedno jak i drugie wykończenie powierzchni spełnia swoją funkcję tzn.:
– zabezpiecza drewno przed zabrudzeniem
– ułatwia utrzymanie powierzchni drewna w czystości
– chroni drewno przed promieniami UV
– chroni przed wilgocią w trakcie mycia
– dodaje uroku
– pozwala na równowagę mikroklimatu w pomieszczeniu

Jednak jeżeli chodzi o wygląd, zapach, odczucia sensoryczne, jak i kwestie praktyczne polegające na codziennej pielęgnacji, konserwacji i ewentualnej naprawy- znacząco się od siebie różnią.    
Gdy dotykamy podłogi drewnianej lakierowanej nie mamy bezpośredniego kontaktu
z drewnem, a jedynie lakierem. Jeżeli dodamy do tego jeszcze specyficzny zapach lakieru to możemy powiedzieć, że za pomocą dotyku i węchu trudno jest się domyślić, że mamy do czynienia z drewnem.

                                                                               LAKIER  
Powierzchnia drewna wykończona lakierem tworzy idealnie gładką powierzchnię.
Jest to propozycja dla osób, które cenią naturalny wygląd drewna czując się dobrze w pomieszczeniu, w którym podłoga jest wykonana z drewna, ale wizualnie oczekują perfekcyjnie jednolitej powierzchni- można by powiedzieć sztucznej. Zapewne ta perfekcyjna powierzchnia w postaci lakieru lepiej prezentuje się na powierzchni drewna, które pozbawione jest sęków, przebarwień, desek
o zróżnicowanym usłojeniu oraz szpachli. Światło padające na taką powierzchnie w większym stopniu się odbija. Ten efekt błysku podłogi osoba wybierająca podłogę lakierowaną powinna zaliczać do zalet. W zależności od użytego lakieru : mat, półmat, połysk, wszelkie niedoskonałości związane
z budową drewna ludzkie oko jest w stanie natychmiast wychwycić, jak również widoczne efekty spowodowane codzienną eksploatacją w postaci niewielkich rys, wgłębień przed którymi trudno jest zabezpieczyć podłogę. Lakier tworzy dodatkową warstwę ochronna na powierzchni drewna, która w przypadku uszkodzenia nie spełnia już swojego zadania. Miejsce uszkodzenia z każdym kolejnym dniem jest bardziej widoczne. Jest to spowodowane przerwaniem ciągłości lakieru
i rozwarstwieniem się połączenia lakieru z drewnem. Wszelkie miejscowe naprawy są trudne do wykonania tzn. zabezpieczą to miejsce przed dalszą destrukcją, ale sama naprawa będzie widoczna szczególnie na powierzchni drewna o najwyższej selekcji. Na pewno w przypadku miejscowych napraw będzie nam bardziej sprzyjać naturalny wygląd drewna, gdzie występują sęki, niewielkie zróżnicowanie kolorystyczne drewna jak również zróżnicowane usłojenie.                                         
Do wykańczania powierzchni podłóg drewniany stosuje się lakiery ekologiczne: posiadają minimalną ilość formaldehydu, zabezpieczają drewno przez zabrudzeniem chroniąc przed wilgocią,
a zarazem umożliwiają, by wilgoć która pojawi się w drewnie mogła się z niego wydobyć, gdy warunki tzn. wilgotność powietrza i temperatura na to pozwalają. Podczas tego procesu drewno zmienia swoje wymiary tzn. kurczy się lub pęcznieje, gdy wilgoć wzrasta. Z tego powodu lakiery są również elastyczne (nie pękają), ale pod względem odporności na ścieranie- to nie są te lakiery co kiedyś.  Dlatego o powłokę lakierniczą musimy dbać w wyjątkowy sposób, aby nie doprowadzić do jej przetarcia, które będzie skutkować sporym wydatkiem, ponieważ w miejscach, w których dojdzie do przetarć powstaną ciemne plamy spowodowane np. częstym myciem podłogi lub używaniem do tego nieodpowiednich środków. Jedynym sposobem, aby pozbyć się tej wady jest cyklinowanie
i ponowne lakierowanie podłogi. Ponadto podłogi lakierowane mają tendencję do gromadzenia się ładunków elektrostatycznych na jej powierzchni, efekt jest widoczny w postaci kłębków kurzu tzw. „kotów”, dla niektórych może być to uciążliwe, dlatego warto przemyśleć ten skutek lakierowania podłogi.
                                                                               OLEJ   
W przeciwieństwie do lakieru, zastosowanie olejowosku na powierzchni drewna podkreśla  naturalny wygląd drewna, a podłoga drewniana wydaje się być jeszcze bardziej drewnianą . Olejowosk w wyjątkowy sposób potrafi uwypuklić te wszystkie cechy anatomicznej budowy drewna, które dodają mu uroku i sprawiają że jest niepowtarzalne np. słoje roczne, sęki, pory, naczynia, promienie rdzeniowe. Jest przez to idealnym rozwiązaniem w naturalnych, rustykalnych wnętrzach. Gdy dotykamy podłogę drewnianą olejowoskowaną czujemy jej naturalny charakter, a w powietrzu czujemy unoszący się zapach drewna.Światło padające na drewno olejowoskowane jest w większym stopniu pochłaniane, dzięki temu możemy skupić się na naturalnym wyglądzie drewna i jego budowie, a nie na doszukiwaniu się niedoskonałości na jego powierzchni. Nawet niewielkie rysy i uszkodzenia umykają naszej uwadze, a z biegiem czasu coraz je trudniej dostrzec. Wszelkie uszkodzenie, które nam się przytrafią na podłodze drewnianej olejowoskowanej łatwiej nam zaakceptować, a w przypadku gdy uszkodzenie jest na tyle duże, że nie daje nam spokoju możemy dokonać miejscowej renowacji, dzięki której po uszkodzeniu wręcz nie będzie śladu. Olejowosk naniesiony na powierzchnię drewna wnika głęboko w jego strukturę. Drewno zabezpieczone w ten sposób jest bardziej wilgocioodporne, a zarazem ma duże możliwości regulowania mikroklimatu w pomieszczeniu.
Dzięki swojej higroskopijności wchłania nadmiar wilgoci z pomieszczenia, a oddaje ją gdy w pomieszczeniu jest sucho. Jest to możliwe dzięki temu, że pory drewna pozostają ciągle otwarte.  
Podłogi drewniane w  większości pomieszczeń, w których przemieszcza się duża ilość ludzi np. restauracje, sale taneczne- są zazwyczaj wykończone olejowoskiem. Ten sposób wykończenia wymaga odpowiedniej obsługi, ale dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać ją w dobrej kondycji przez długi czas bez konieczności cyklinowania, a także bez większych nakładów finansowych.Jak widać oba sposoby wykończenia są odpowiednie i efektowne. Wybór należy podjąć w oparciu o własny gust, preferencje, styl życia i oczekiwania. Można również skonsultować się ze sprzedawcą, który chętnie pomoże i rozwieje wszelkie wątpliwości. Tak przemyślany wybór z pewnością będzie dobry, a odpowiednio wybrany lakier bądź olejowosk nada uroku każdemu wnętrzu.

Menu