Lakier czy olej?.
Jedno jak i drugie wykończenie powierzchni spełnia swoją funkcję tzn.
– zabezpiecza drewno przed zabrudzeniem
– ułatwia utrzymanie powierzchni drewna w czystości
– chroni drewno przed promieniami UV
– chroni przed wilgocią w trakcie mycia
– dodaje uroku
– pozwala na równowagę mikroklimatu w pomieszczeniu
,ale znacznie różniące się wyglądem ,zapachem ,odczuciem w dotyku, ale i praktycznym  polegającym na codziennej pielęgnacji ,konserwacji jak i ewentualnej naprawy.
Gdy dotykamy podłogi drewnianej lakierowanej nie mamy bezpośredniego kontaktu z drewnem jedynie lakierem jeżeli dodamy jeszcze specyficzny zapach lakieru to możemy powiedzieć , że  za pomocą  dotyku i węchu  trudno jest się domyślić ,że mamy do czynienia z drewnem
LAKIER.
Powierzchnia drewna wykończona lakierem tworzy  idealnie gładką powierzchnie.
Jest to propozycja dla osób które cenią naturalny wygląd drewna czując się dobrze w pomieszczeniu w którym podłoga jest wykonana z drewna ,ale wizualnie oczekują perfekcyjnie jednolitej powierzchni można by powiedzieć sztucznej. Zapewne ta perfekcyjna powierzchnia w postaci lakieru lepiej prezentuje się na powierzchni drewna które pozbawione jest   sęków ,przebarwień ,desek o zróżnicowanym usłojeniu oraz szpachli . Światło padające na taką powierzchnie w większym stopniu się odbija.
Ten efekt błysku podłogi osoba wybierająca podłogę lakierowaną  powinna zaliczać do zalet.
W zależności od użytego lakieru : mat, półmat, połysk wszelkie niedoskonałości związane z budową drewna ludzie oko jest w stanie natychmiast wychwycić jak również widoczne efekty spowodowane codzienną eksploatacją w postaci niewielkich rys ,wgłębień przed którymi trudno jest zabezpieczyć podłogę. Lakier tworzy dodatkową warstwę ochronna na powierzchni drewna  która w przypadku uszkodzenia nie spełnia już swojego zadania .Miejsce uszkodzenia z każdym kolejnym dniem jest bardziej widoczne spowodowane to jest przerwaniem ciągłości lakieru i rozwarstwieniem się połączenia lakieru z drewnem. Wszelkie miejscowe naprawy są trudne do wykonania tzn. zabezpieczą to miejsce przed dalszą destrukcją ,ale sama naprawa będzie widoczna szczególnie na powierzchni drewna o najwyższej selekcję .Na pewno w przypadku miejscowych napraw będzie nam bardziej sprzyjać naturalny wygląd drewna gdzie występują sęki niewielkie zróżnicowanie kolorystyczne drewna jak również zróżnicowane usłojenie.
Do wykańczania powierzchni podłóg drewniany stosuję się lakiery ekologiczne : posiadają minimalną ilość formaldehydu , zabezpieczają drewno przez zabrudzeniem chroniąc przed wilgocią ,a zarazem pozwalają ,aby wilgoć która pojawi się w drewnie mogła się z niego wydobyć gdy warunki tzn. wilgotność powietrz i temperatura na to pozwalają w trakcie tego procesu drewno zmienia swoje wymiary tzn. kurczy się lub pęcznieje gdy wilgoć wzrasta dla tego lakiery są  również elastyczne
(nie pękają), ale pod względem odporności na ścieranie to nie są te lakiery co kiedyś. Z tego powodu o powłokę lakierniczą musimy dbać w wyjątkowy sposób ,aby nie doprowadzić do jej przetarcia które będzie skutkować sporym wydatkiem ponieważ w miejscach w których dojdzie do przetarć powstaną ciemne  plamy spowodowane np. częstym myciem podłogi lub przy użyciu nieodpowiednich środków .Jedynym sposobem ,aby pozbyć się tej wady jest cyklinowanie i ponowne lakierowanie podłogi.
Podłogi lakierowane mają tendencję do gromadzenia się ładunków elektrostatycznych na jej powierzchni efekt widoczny w postaci kłębków kurzu tzw.”kotów”
OLEJ.
W przeciwieństwie do lakieru olejowosk  na powierzchni drewna podkreśla  naturalny wygląd drewna  podłoga drewniana wydaje się być jeszcze bardziej drewnianą . Olejowosk w wyjątkowy sposób potrafi uwypuklić te wszystkie cechy anatomicznej budowy drewna które dodają mu uroku i sprawiają że jest niepowtarzalne np. słoje roczne, sęki, pory, naczynia, promienie rdzeniowe .
Gdy dotykamy podłogę drewnianą olejowoskowaną czujemy  jej naturalny charakter ,a w powietrzu czujemy unoszący się zapach drewna.
Światło padające  na drewno olejowoskowane w większym stopniu pochłania padające światło dzięki temu możemy skupić się na naturalnym wyglądzie drewna i jego budowie ,a nie na doszukiwaniu się niedoskonałości na jego powierzchni nawet niewielkie rysy uszkodzenia umykają naszej uwadze, które z biegiem czasu coraz trudniej dostrzec .
Wszelkie uszkodzenie które nam się przytrafią na podłodze drewnianej olejowoskowanej łatwiej nam zaakceptować, a w przypadku gdy uszkodzenie jest na tyle duże że nie daje nam spokoju możemy dokonać miejscowej renowacji dzięki której po uszkodzeniu wręcz nie będzie śladu.
Olejowosk naniesiony na powierzchnię drewna wnika głęboko w jego strukturę .Drewno zabezpieczone w ten sposób jest bardziej wilgocioodporne ,a zarazem ma duże możliwości regulowania mikroklimatu w pomieszczeniu dzięki swojej higroskopijności wchłania nadmiar wilgoci z pomieszczenia ,a oddając ją gdy w pomieszczeniu jest sucho jest to możliwe dzięki temu że pory drewna pozostają ciągle otwarte.
W większości pomieszczeń przez które przemieszcza  się duża ilość ludzi np. restauracje ,sale taneczne w których znajdują się podłogi drewniane są zazwyczaj wykończone olejowoskiem.
Ten sposób wykończenia wymaga odpowiedniej obsługi ,ale dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać ją w dobrej kondycji bez konieczności cyklinowania także bez większych nakładów finansowych.

Menu